Óceánok boríthatják a legközelebbi Földhöz hasonló bolygót

Francia kutatók szerint óceánok boríthatják a Proxima b bolygó felszínét, a Földhöz hasonló bolygó felfedezését – a Naphoz legközelebbi csillag, a Proxima Centauri, a Kentaur csillagkép vörös törpéje körül – augusztusban jelentette be egy nemzetközi kutatócsoport. Az asztrofizikusok már akkor közölték, hogy a Proxima b nevű exobolygó olyan távolságra kering napjától, hogy felszínén folyékony halmazállapotú víz is előfordulhat, ami fontos feltétele az élet keletkezésének.

bolygo-4Forrás: ESO/Digitized Sky Survey 2/Davide De Martin/Mahdi Zamani

A Proxima Centauri 4,24 fényévnyi – 40 billió kilométeres – távolságával a Nap legközelebbi csillagszomszédja. A szakemberek feltételezték, hogy a Proxima b lehet az első exobolygó, amelyre űrszonda látogat, ha meglesz hozzá a megfelelő technológia. A Proxima b tömege legalább 1,3-szor nagyobb a Földénél, nagyjából 7,5 millió kilométer távolságban kering a csillaga körül – ami jóval kisebb mint a Föld-Nap távolság.

bolygo-3Forrás: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

A CNRS francia kutatóközpont és az Aix/Mairseille Egyetem kutatói azt közölték, hogy a várakozássokkal ellentétben egy ilyen közelség nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Proxima b felszíne túlságosan forró lenne ahhoz, hogy folyékony formában létezzen rajta víz. A Proxima Centauri vörös törpe kisebb és ezerszer gyengébb a Napnál, ami azt jelenti, hogy a Proxima b a lehető legjobb távolságban van ahhoz, hogy megfelelő körülmények legyenek rajta az élethez. “A bolygó felszínén lehetséges lehet a folyékony víz, és ezáltal az élet bizonyos formái” – írták a francia kutatók közleményükben. A francia kutatók feltételezése azokon a szimulációkon alapul, amelyekkel a bolygó összetételére és átmérőjére keresték a választ.

bolygo-2Forrás: Planetary Habitability Laboratory/University of Puerto Rico at Arecibo

Feltételezve, hogy a bolygó kicsi, legkisebb átmérője 5900 kilométer, akkor az nagyon sűrű lehet. A bolygó teljes tömegének kétharmadát fémes mag alkothatja, amelyet kőzetköpeny vehet körül. Ha van víz a felszínén, akkor az a bolygó teljes tömegének 0,05 százalékát teszi ki, hasonlóan a Földhöz, ahol ez mintegy 0,02 százalék. Ha a bolygó nagyobb, átmérője 8920 kilométer, akkor tömegét fele-fele arányban alkotja a kőzetes mag és az azt körülvevő víz. “Ebben az esetben a Proxima B-t egyetlen 200 kilométer mély, hatalmas óceán borítja. Mindkét esetben egy vékony gázos atmoszféra veheti körül a bolygót, mint a Föld esetében, ami a Proxima b-t élhetővé teheti – írták a kutatók.

MTI


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!